Összeszedtük azokat a hibákat, amiket sokan elkövetnek.
Kezdeti sokk
A legnagyobb probléma a Studium Generale matek szekciójának vezetője szerint általában nem az időhiány, gondot inkább az okoz, ha egy vizsgázó elakad egy feladatnál, nem lép tovább, pedig így sok időt veszít.
Szaktanári vélemény: nagyon hosszú szöveges feladatokat kaptak a diákok a matekérettségi második részében
Nagyon hosszú szöveges feladatokat kaptak a diákok a középszintű matekérettségi második részében - mondta az Eduline-nak nyilatkozó szaktanár, aki a feladatok témáit érdekesnek tartja.
"Célszerű az első pár percben átlapozni a feladatsort, megnézni és megjelölni, hogy a választható feladatoknál melyiket érdemes kihagyni, nem pedig vakon nekiindulni a megoldásnak” – tanácsolja a szekcióvezető.
Itt vannak a középszintű matekérettségi rövid feladatainak nem hivatalos megoldása
Itt van a matekérettségi első részének megoldása: rövid feladatok
Délelőtt 11-kor véget ért a középszintű matekérettségi - itt találjátok az első, rövid feladatokat tartalmazó rész Studium Generale által kidolgozott, nem hivatalos megoldásait.
Csak a számológép
Bár sok időt lehet spórolni azzal, ha géppel számoltok (feltéve persze, ha nem a vizsgán használjátok először), a levezetésre az írásbeli érettségin értékes pontokat lehet kapni, ezeket nem érdemes veszni hagyni.
Inkább ellenőrzésre érdemes használni a számológépet, bár sok esetben az ellenőrzésért is jár pont, így az a legbiztonságosabb, ha a papíron minden lépés szerepel, mert abba nem lehet belekötni.
A középszintű magyarérettségi szövegértési feladatsoráról itt találjátok az első infókat.
Az érvelésről és a gyakorlati szövegalkotásról pedig itt olvashattok.
Egy novellát, egy József Attila- és egy Radnóti-verset is kaptak magyarból a középszinten érettségizők
Egy Mándy Iván-novellát, egy József Attila- és egy Radnóti Miklós-költeményt kaptak az érettségizők a középszintű írásbeli második részében.
Szöveges feladatra szöveges választ
„A szöveges feladatokra mindig szöveges választ kell írni, azért ugyanis a legtöbb esetben pont jár” – mondta korábban az Eduline-nak az SG Matematika Szekciójának vezetője, hozzátéve: akkor is érdemes szöveges választ írni, ha az érettségiző tudja, hogy rossz a végeredmény, mert a számolás menetétől függetlenül az egy pontot ér.
Mindent el kell olvasni
Ezeken kívül fontos, hogy a feladat leírásának a végét is elolvassátok, mert nem mindegy, hogy egészre kerekítve kérik-e a végeredményt, vagy például centiméterben vagy méterben kell-e megadni a megoldást. Ilyen apró csavarokat el szoktak rejteni a feladatokban, amit nem biztos, hogy észrevesztek, ha nem olvassátok végig figyelmesen a leírást.
Van egy kis négyzet a második oldalon...
A második résznél először olvassátok el a választható feladatokat és az alapján döntsétek el, hogy melyiket szeretnétek kihagyni. Van egy kis négyzet a második oldalon, ide kell beírni, hogy melyiket nem választottátok. Ha ez kimarad és - ahogy fogalmaz a vizsgaleírás - "a választás ténye egyértelműen nem derül ki a dolgozatból", automatikusan a 18. feladatot nem veszik figyelembe, akkor is, ha ti pont azt oldottátok meg. Vagyis sok pontokat veszíthettek, ha elfelejtitek beírni a feladat számát a négyzetbe.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |