Mindenkinek vannak ötletei, hogyan lehet a legjobbat kihozni a következő napokból. Most mi is összegyűjtöttünk pár jó tanácsot.
1. Már csak ismételjetek
Nézzétek át azokat a tételeket, feladatokat és témaköröket, amelyeket korábban már átnéztetek. Ilyenkor már nem érdemes elkezdeni a szóbeli tételeket is belekeverni a tanulásba, vagy új megoldási módszereket keresgélni a matekérettségi feladataihoz, mert csak belezavarodhattok.
2. Mondjátok ki hangosan
Sok tantárgyból, főleg történelemből vagy az idegen nyelvekből hasznos lehet, ha tanulás közben ki is mondjátok, amit éppen tanultok - így az összefüggéseket is könnyebben megértitek.
Alapvetően hatékonyabbá teszi a tanulást, ha egy-egy tétel megtanulása után "felmondhatjátok" valakinek az elsajátított ismeretanyagot - mindegy, hogy kinek, lehet szülő, testvér, nagyszülő, barát, barátnő. Kérjetek meg valakit, hogy segítsen nektek ebben. Ez legyen a napi tételtanulás egyik záróakkordja, a nap végén hagyjatok magatoknak egy órát a problémás részletek átnézésére.
Ez a legfontosabb tanács a matekérettségi előtt: az idő elég lesz, ne pánikolj
A középszinten vizsgázóknak elegendő szokott lenni a 180 perc a feladatok megoldására - véli a Studium Generale (SG) Matematika Szekciójának vezetője, aki szerint így is könnyen el lehet fáradni az írásbeli végére, úgyhogy vizet és szőlőcukrot érdemes vinni a vizsgára.
3. Aludjátok ki magatokat
Már régóta tudjuk, hogy a mély-, vagyis lassú hullámú alvás közben az agyunk rendszerezi és elmélyíti a frissen megszerzett tudást. Ehhez azonban minimum 8 óra alvás szükséges. Éppen ezért sokkal hasznosabb, ha a vizsga napja előtti éjjel alszotok egy kiadósat, mint ha a könyveitek és jegyzeteitek felett virrasztva próbálnátok menteni a menthetőt.
Persze nemcsak a tanulás után, hanem a tanulás előtt is fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Erre néhány éve mutatott rá egy amerikai kutatás. Amennyiben ugyanis a tanulás előtt nem pihenjük ki magunkat, az agyunk nem tud felkészülni az új információk befogadására, ami befogadóképességünket akár 40 százalékkal csökkentheti.
4. Relaxáljatok
Ha tele van a fejetek mindenféle gondolatokkal, próbáljátok tanulás előtt kiüríteni. Ehhez jó módszer, ha leültök egy székre, kezeteket a combotokra teszitek, és behunyjátok a szemeteket. Először a jobb karotokat feszítsétek meg erősen, majd hagyjátok teljesen ellazulni. Ezután a bal karotokkal tegyétek meg ugyanezt, majd a jobb lábatokkal és a bal lábatokkal is. Miután ezt a kis gyakorlatot megcsináltátok, jobban tudtok majd koncentrálni az előttetek álló feladatokra.
+1 Készüljetek fel
Lehet, hogy egy ideje már nem készítitek ki a ruhátokat reggelre és nem pakoltok be a táskába - de az érettségi előtti estén készítsetek elő mindent, hogy reggel elég legyen felvenni a ruhát és indulni. Higgyétek el, sokat fog számítani.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |