Matekérettségi: ezektől a témaköröktől tartanak a diákok Érettségi-felvételi
Eduline

Matekérettségi: ezektől a témaköröktől tartanak a diákok

Kombinatorika és valószínűségszámítás, koordinátageometria – ezek azok a matematikai témakörök, amelyektől a legtöbb érettségiző tart. Milyen feladatnak örülnek az emelt szinten vizsgázók, és miért van gondja a diákok egy részének a térgeometriával?

„A kombinatorika és a valószínűségszámítás, illetve a koordinátageometria, és sokak számára a térgeometria is, mert nem mindenki rendelkezik térlátása” – így válaszolt Szabó Máté, a Studium Generale Matematika Szekciójának vezetője arra a kérdésre, milyen témaköröktől tartanak a leginkább az érettségizők.

„Talán a trigonometriát is ide lehet sorolni, és a síkgeometria is megosztó témakör. Sokan a szöveges feladatoktól is tartanak, mert olykor-olykor nehéz kimazsolázni a szövegből azokat az adatokat, amelyekkel számolni kell” – magyarázza, hozzátéve: a különböző egyenletek, egy hatvány vagy gyök viszont baráti választás, a legtöbb diák ezekkel jól boldogul.

Ha egy érettségiző tudja, melyik az a két-három témakör, amelyben nem mozog otthonosan, érdemes a következő napokban célzottan gyakorolni – a Studium Generale oldalán például témakörönként szerepelnek érettségi feladatok, így ezekkel lehet gyakorolni az írásbelire.

Fontos: ezekre is jár pont a matekérettségin

Szöveges válasz, ellenőrzés, ábra - ezekért az elemekért is értékes pontok járnak a matekérettségin, hívja fel a figyelmet a Studium Generale (SG) Matematika Szekciójának vezetője, aki az Eduline-nak arról is beszélt, hogyan érdemes nekilátni egy-egy szöveges feladat megoldásának.

Minek örülnek az érettségizők?

„Az emelt szinten érettségiző diákok nagyon örülnek annak, ha van valamilyen függvényelemzéses feladat, mert ezt nagyon sokat gyakorolják a fakultációkon. Ha csak önmagukban lévő egyenletek vannak, az mindenkinek sokkal egyszerűbb, akár közép-, akár emelt szintről beszélünk, mert nem egy szövegből kell kivenni az adatokat, hanem „csak” egy egyenletet kell megoldaniuk. A statisztika sem nehéz témakör, és átlagot, szórást számolni a legtöbb diák tud, ahogy különböző diagramokat ábrázolni sem különösen nehéz” – mondja Szabó Máté.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.