A puskázáson kapott érettségizőket azonnal eltiltják az írásbeli és szóbeli vizsgáktól, sőt a következő két érettségi időszakra sem jelentkezhetnek, így lemaradnak az egyetemi, főiskolai felvételiről is. Az oktatási minisztérium idén is ingyenesen hívható zöld számot hozott létre, amelyen a középiskolások jelezhetik, havalamilyen szabálytalanságot észlelnek az érettségin.
Daniel Funeriu oktatási miniszter arra kérte a tanfelügyelőségeket, hogy az érettségit szervező középiskolákban – ahol lehetőség van rá – szereltessenek fel térfigyelő kamerákat, így a tanárok jobban szemmel tarthatják a vizsgázókat.
Itthon már májusban lezárták az írásbeli vizsgákat - Romániában most kezdődnek
Fotó: Túry Gergely Nem véletlenül szigorít a romániai oktatási minisztérium: az elmúlt években egymást érték az érettségi botrányok. 2010 decemberében két-két év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek két kolozsvári iskolaigazgatót, akik különböző összegekért cserébe jobb jegyet adtak a diákoknak az érettségin. Az ügyészek szerint a két pedagógus a „megrendelők” feladatlapját egy másik, előre kitöltött tesztre cserélte.
Egyikőjük állítólag több mint tízezer eurót, vagyis 2 600 000 forintnak megfelelő összeget szedett be az érettségizőktől. A Kolozs megyei törvényszél első fokon két év és nyolc hónap, illetve két év és három hónap letöltenő börtönbüntetésre ítélte a két iskolaigazgatót, később azonban újratárgyalták az ügyet. Tömeges bukások, lefizetett tanárok - az elmúlt évek legnagyobb érettségi botrányairól itt olvashatsz.
A korábbi díjszabáshoz képest ismét körülbelül 5-6 ezer forinttal drágultak, így egy-kétszáz forint híján elérik, vagy már meg is haladták a 60 ezer forintot a középszintű, azaz B2-es komplex nyelvvizsgák árai a magyarországi nyelvvizsgaközpontok többségénél.