Matekérettségi második rész: statisztika és térgeometria a feladatok között Érettségi-felvételi
Eduline

Matekérettségi második rész: statisztika és térgeometria a feladatok között

Statisztikai, térgeometriai, kooridnátageometriai és valószínűségszámítási feladat is szerepel az idei középszintű matekérettségi feladatsorának második részében. Az eduline által megkérdezett szaktanár szerint a kérdések értelmezésével lehetnek problémák.

A szaktanár szerint a középszintű matekérettségi második részében szereplő statisztikai feladat utolsó eleme sokaknak gondot okozhat, ahogy a valószínűségszámítás is - ha a vizsgázók nem nézték át alaposan ezeket a típusfeladatokat, értékes pontokat veszíthetnek. Meglepő, hogy a tavalyi érettségihez hasonlóan ismét szerepel kamatoskamat-számítás a feladatsorban. A térgeometriai példával a diákok többségének valószínűleg nem lesz problémája, az ugyanis - az eduline-nak nyilatkozó matektanár szerint - viszonylag egyszerű.

A matekérettségi első részének nem hivatalos megoldását it nézhetitek meg.

Az idei középszintű matekérettségi második részének nem hivatalos megoldását itt találjátok.

A középszintű matekérettségi első részében halmazok, exponenciális függvények és valószínűségszámítás is volt - a feladatokról bővebben itt olvashatsz.

A matekérettségi második részében szereplő feladatok többsége hosszú és összetett, ezért sokat segíthet az, ha a diákok "feldarabolják" a példákat. „Sokaknak bevált például, hogy egyszerűen letakarják a piszkozatlappal a hosszú feladat b), c) és d) részeit, amíg meg nem oldották az a) részt” – mondta Baloghné Békési Beáta, a matekerettsegi.hu vezetője. Itt már fontos, hogy a végeredmény indoklását és a részletes számításokat is leírják, azokért ugyanis - még ha a végeredmény nem is stimmel - értékes részpontokat lehet kapni.
 

Valószínűségszámítás, sorozatok és függvények - erre tippeltünk

„Eddig nem volt olyan érettségi feladatsor, amelyben ne lett volna valószínűségszámításos feladat, így szinte biztos, hogy idén is lesz. Valószínűleg a sorozatok témakörét is érinteni fogja a tesztlap, de hogy számtani-mértani sorozatok vagy kamatoskamat-számítás formájában, arra csak tippelni lehet” – mondta korábban Baloghné Békési Beáta.

Tapasztalatai szerint függvények is gyakran szerepelnek az érettségi feladatsorokban, és várható egy nehezebben értelmezhető szöveges feladat is valószínűségszámítással, egyenlőtlenségekkel vagy más elemekkel vegyítve. „Komolyabb trigonometrikus vagy exponenciális-logaritmusos egyenlet tavaly például egyetlen feladatsorban sem volt, de elképzelhető, hogy a tételkidolgozó bizottság most betesz egy ilyen példát is” – tette hozzá.

eduline