Sokan megijedhettek a hosszú szövegezésű feladatoktól - mondja a matekerettsegi.hu szakértője. Az idei matekérettségiben több volt a "kevert" feladat, és a végére becsúszott egy nem középszintű kérdés is.
"Egyértelműen könnyebb volt az első rész a tavalyihoz képest" - mondja az eduline-nak Baloghné Békési Beáta a matekerettsegi.hu szakértője. Ugyan a 11-es és a 12-es feladatnak kicsit bonyolultabb volt a megfogalmazása, igazából ezek sem voltak nehezek. A 12-esben voltak direkt felesleges adatok, ezért alaposan át kellett olvasni, de maga a megoldás itt sem volt bonyolult.
Más a helyzet a második rész feladatait illetően, ezekben ugyanis fokról fokra "bekeményítettek" a készítők. "A 13-as viszonylag egyszerű volt, és még a 14-15-ös feladatok sem voltak rettenetesen nehezek. De az utolsó három példa nagyon terjedelemes és bonyolult szövegezésű volt, ráadásul több témakört is számonkértek bennük" - elemez a szakértő. Ezekből a feldatokból kettőt kellett csak kiválasztani, a matematika tanár szerint viszont félő, hogy sokan bepánikoltak a hosszú szövegek láttán, és nem volt türelmük pontról pontra végig menni a példákon.
"Mindent összevetve mégis egyszerűbbnek tartom az idei érettségit, mert nem voltak benne meglepetések, mint a tavalyi feladatsorban. Egyedül a 18-as feladat utolsó részkérdését nem tartottuk korrektnek, mert a binomiális eloszlás egyáltalán nem középszintű tananyag, ezért sok gyereknek fogalma sem volt róla, hogy mit várnak tőle ebben a feladatban. Le a kalappal azok előtt, akik mégis ezt az utolsó példát választották, hiszen ebben volt síkgeometria, térgeometria és valószínűségszámítás is" - mondja Baloghné Békési Beáta.
A matekerettsegi.hu az érettségi előtti felkészülési időszakban egy-egy témakört járt körbe és így segített titeket, hogy a vizsgán minden olajozottan menjen. Ezeket az anyagokat itt találjátok.
eduline