A méhek úgy vészelik át a telet, mint az emberek Campus life
Rodler Lili

A méhek úgy vészelik át a telet, mint az emberek

Más állatok viszont elbújnak a mélybe, vagy csak elmenekülnek a fagyok elől.

Az állatvilágban rengeteg megoldás létezik a téli évszakok átvészelésére. Azt minden gyerek korán megtanulja, hogy vannak állatok, akik ilyenkor téli álmot alszanak, mint a medvék, a sünök és a pelék, illetve azt is, hogy egyes madarak ilyenkor útra kelnek és délre repülnek.

 

Téli álmot alvó pele

Téli szendergés

A hibernált állapotra ősszel készülnek fel. Ilyenkor jól felhízlalják magukat majd, amikor bekövetkezik a „tetszhalott” állapot a testhőmérsékletük szabályozásával elérik, hogy a tél folyamán ne kelljen vadászniuk, ami a hideg évszakokban nekik különösen nehéz. A fő táplálékaik nem találhatóak meg a természetben. Ennek ellenére – a sünökkel és a pelékkel ellentétben – a medvék nem tartoznak a klasszikus téli álmot alvó állatok közé. Ha zord az idő akkor képesek hetekig is elvonulni, viszont időről-időre felébrednek, járnak egyet aztán vissza alszanak – hívja fel a figyelmet a turistamagazin.hu.

 

Más állatok viszont a föld alá, vagy a víz mélyébe bújnak, hogy megmeneküljenek a fagyoktól. A teknősök például – annak ellenére, hogy levegőt lélegeznek – ilyenkor a tavak mélyére süllyednek, vagy beássák magukat a föld alá. Ők a brumáció nevű hibernációs folyamaton mennek keresztül és ilyenkor képesek kinyerni a vízből is a megfelelő oxigénmennyiséget a bőrükön és a kloákájukon át – írja a National Geographic.

A méhek olyanok, mint az emberek

Sok hasonlóság fedezhető fel az emberek és az állatok között. Közülük is a méhek viselkedése hasonlít a leginkább az emberekéhez a téli időszakban. Ilyenkor ők is visszavonulnak az otthonaikként szolgáló kasokba, ahol egymás köré gyűlnek és a szárnymozgató izmaik folyamatos összehúzásával és elengedésével hőt termelnek.

Ez a jelenség teljesen egyedülálló a rovarok körében, másnál nem is tapasztalható.

Mivel a központi figura a kas életében mindig a méhkirálynő, így ebben az esetben is ő köré gyűlnek. A legkényelmesebb helyek és a legmelegebbek is a királynő közvetlen közelében találhatóak, viszont a külső pontokon elhelyezkedett méhek is pont elegendő hőt kapnak ahhoz, hogy ne fagyjanak meg.

Ahhoz, hogy ezt a békés összegyűlést megvalósíthassák, az otthonaikat is olyan helyre kell építsék, ahol nincsenek kitéve az időjárás viszontagságainak. Mindig olyan helyet választanak, ami képes az általuk termelt meleget megtartani, mint egy odvas fa.

Ezen kívül a telet megelőző hónapokban rengeteg mézet halmoznak fel, hogy az ellássa őket a hideg évszakban is, amikor nem tudnak élelmet szerezni.

A madarak pedig menekülnek

Néha a gólyák nem repülnek el Afrikáig


Nem minden állat képes arra, hogy megmaradjon a föld északi féltekéjén, amikor beköszönt a hideg évszak. A madarak nagyja, mint a gólya, a vadludak, a fecskék és a darvak ilyenkor a tél beköszönte előtt útra kelnek, mert a melegebb égtájakon könnyebb a túlélés.

Viszont ezt az utazást ők is mérlegelik. Az út Afrikáig és tavasszal vissza nagyjából 18 000 kilométer, ami kifejezetten kockázatos tud lenni és megerőltető. Egyes példányok a gólyák közül néha döntenek úgy, hogy hazánkban maradnak, mivel úgy mérték fel, hogy túlságosan kockázatos lenne ezt a hosszú repülést megtenni.