Kiderült, mit gondolnak a magyar egyetemisták a hazai politikáról és közéletről Campus life
Gál Luca

Kiderült, mit gondolnak a magyar egyetemisták a hazai politikáról és közéletről

Egyre több egyetemista gondolja úgy, hogy a magyar politika közelebb áll a diktatúrához, mint a demokráciához.

Bemutatták az Aktív Fiatalok Magyarországon kutatást, ami immár 5. alkalommal vizsgálta meg a magyar egyetemisták közéleti és politikai attitűdjét – írj a Népszava.

A több mint 800 egyetemistával végzett felmérés kapcsán jelentős növekedést figyeltek meg a hallgatók politikai részvételében. Míg 2019-ben 43 százalékuk nem vett részt a hazai politikában, addig ez 2024-re lecsökkent 30 százalékra. Az aktivizmus különösen a tiltakozó petíciók, tüntetések, pénzadományozás terén növekedett.

Azonban a politikai pártoktól egyre többen, az egyetemisták 43 százaléka próbál elhatárolódni, míg 2019-ben még csak 26 százalék volt az arányuk.

Az is kiderült, hogy a magyar egyetemisták többet beszélnek a közéleti kérdésekről és a politikáról a családdal vagy barátokkal, mint bármikor az elmúlt években.

A reprezentatív kutatás szerint továbbá a hallgatók demokrácia-diktatúra megítélése a legutóbbi, 2019-es felmérés óta inkább a diktatúra irányába tolódott el. Ezt egy 0-tól 10-es skálán kellett a résztvevőknek értékelniük, ahol a 10-es pont jelentette a demokráciát. Míg 2019-ben átlagosan 4,81 pontot adtak erre a hallgatók, ez 2024-re lecsökkent 4,25-re.

A kutatás a külföldre költözés tervezéséről is kérdezte a hallgatókat: míg 2019-ben 33, idén már 45 százalékuk tudja elképzelni, hogy külföldön éljen hosszútávon.