3+1 fontos dolog, amit érdemes megtanítani a kisgyerekeknek a "baciszezon" kezdete előtt Campus life
Székács Linda

3+1 fontos dolog, amit érdemes megtanítani a kisgyerekeknek a "baciszezon" kezdete előtt

Nem csak a közösségbe való visszatérés, de a hamarosan beköszöntő hideg, nyirkos időjárás is kifejezetten a vírusok és baktériumok terjedésének kedvez. Szirtes Dóra, az ÖsztönAnyu blog alapítója összegyűjtötte, mire érdemes megtanítani a gyereket, hogy kevésbé terjedjenek köztük a betegségek.

Talán nem meglepő, hogy a nyári vakációról való visszatérés, az iskolakezdés és a szép lassan egyre hűvösebbé váló időjárás mind a vírusok és baktériumok terjedésének kedveznek, amik általában leginkább az óvodás- és kisiskolás gyerekeket érintik. Bár a közösség miatt a megbetegedések kivédhetetlennek tűnnek, néhány módszerrel mégis megfékezhető a vírusok és baktériumok terjedése. Szirtes Dóra Montessori pedagógus szerint ezek megtanítására most van a legjobb alkalom. A szakember szerint mindez ráadásul játékos formában is kivitelezhető, hiszen az "Ejtsük csapdába a bacikat" játékos megfogalmazás akár szórakoztató is lehet a gyerekek számára.

Az elsajátítandó pontok közé tartozik, hogy

1. Ne tenyérbe, hanem inkább a könyökhajlatba tüsszentsen vagy köhögjön, ami azért ideálisabb a tenyérnél, mert onnan direkt módon tovább tudják terjeszteni a vírusokat és a baktériumokat, ellenben a könyökhajlatukból nem.

2. A zsebkendő használatának technikája. A pedagógus szerint ugyanis a gyerekeknek tudniuk kell, hogy egyszerre csak az egyik orrlyukon fújjanak, és, hogy miközben az egyik orrlyukukat befogják, a másik oldalon a tenyerével tartsák a zsebkendőt, és fontos az is, hogy a zsebkendőt csukják be, mielőtt megtörlik az arcukat. Arról sem érdekes elfeledkezni továbbá, hogy a piszkos zsebkendőt a kukába dobják, ne pedig a polcra vagy az asztalra helyezzék.

3. A bacilusos időszakban pedig különösen fontos a gyakori és hatékony kézmosás is. Ezt nem kell minden köhögés után megtenni, mert a túlzott szappanhasználat sem tesz jót az érzékeny bőrnek, ha azonban a köhögés félrecsúszik, vagy félresikerül az orrfújás, mindenképpen kezet kell mosni jó alaposan, az ujjak között is, nem elfeledkezve a hüvelykujjról és a csuklóról.

+1 Akár orrot fúj, akár köhög, érdemes felhívni a figyelmét arra, hogy forduljon el a társaitól, így még tovább csökkentve a betegségek átadásának a kockázatát.

Mindezek mellett pedig a legfontosabb, hogy a beteg gyerek maradjon otthon, és ne fertőzze a társait az iskolában vagy a játszótéren.

"Az otthoni tartózkodásnak pedig alakítsunk ki egy szokásrendszert, hogy a kicsik tudják, a betegnek lenni nem ugyanolyan, mint egészségesen otthon lenni. Ezt gyakori szellőztetéssel, gyógyszerek bevételével, gyakoribb kézmosással és számos egyéb módon éreztetni tudjuk" - teszi hozzá Szirtes Dóra.