Sajtos-tejfölös lángos 3500 forintért, pizzaszelet vagy hotdog 2500-ért, hamburger 5000-ért, esetleg sült krumpli (2250 ft) 800 forintos házi ketchuppal lelocsolva 3050 forintért, leöblítve egy 1890 forintos dobozos Dreherrel, vagy egy 4290 forintos mojito koktéllal. Megnéztük, mi mennyibe kerül az idei Szigeten.
Az árakat látva idén sem az olcsóságáról híresül majd el a Sziget Fesztivál, bár tulajdonképpen ebben semmi meglepő nincsen, hiszen a sör ára már a legelső Szigeten, 1993-ban is 5,3 szorosa volt a bolti árnak. Igaz, akkor ez még 160 forintot jelentett.
A Sziget sajtófőnöke, Vető Viktória szerint ráadásul a helyzet "sörfronton" idén még jobb is, mint a 93-ban, hiszen ma a bolti árakhoz képest "csak" 4,3-szor drágább a sör a fesztivál területén, ráadásul idén kifejezetten ügyeltek arra, hogy legyen úgynevezett "budget food", vagyis maximum 2500 forintos áron is elérhető étel a Szigeten.
"A Sziget árainak kialakításánál minket idén is az vezérelt, hogy a fesztivál árai ne legyenek magasabbak, mint egy fővárosi hely hasonló kínálatában” – mondta Kádár Tamás, a Sziget főszervezője, aki azt is hozzátette, hogy ehhez határozottan tartották is magukat idén, de arra is ügyeltek, hogy mindenki számára legyen megfelelő választék, így a legkülönbözőbb nemzetek ételei mellett mindenhol van vegetáriánus opció is a vendégeknek.
Bár budget food tényleg van, abból aligha lehet jól lakni, bármennyire is igyekeztünk megtalálni őket. 2500 forintért, vagy az alatt csak sült krumplit, pizzát és hotdogot találtunk, esetleg kínai tavaszi tekercset, de olyat nem igazán, amitől köret, vagy egyéb kísérő nélkül legalább néhány órára jól is lehet rakni. A fesztiválozókkal közösen pedig azt is megállapítottuk: ezek az ételek tavaly még nem ennyibe kerültek.
Ami most 2500 forintba kerül, az tavaly még 1500-2000 forint volt
- jegyzi meg a kínálatot nézegetve Flóra, aki végül egyetlen szelet sonkás-kukoricás pizzával ül vissza a baráti társaságába. Van köztük, aki két deci gulyáslevest eszik szintén 2500-ért, vagy épp 3500 forintos lángost, vagy 6000 forintos fish & chipset, vagyis halat sült krumplival és egy kis majonézzel.
A társaság egész héten a fesztiválon lesz. Mint mondják, diákbérlettel érkeztek, amit megtakarított pénzből, még márciusban 80 ezer forintért vettek, arra viszont nem számítottak, hogy ilyen árakkal találkoznak majd a helyszínen."Gondoltuk, hogy drága lesz, de azt nem, hogy ennyire" - teszi hozzá a krumpliját turkálva Péter. A társaság elmondása szerint reggelit a fesztivál területén található Aldiban vettek, ahol egy kis péksütemény, túró rudi és gyümölcslé fejenként 2000 forintba került. Mivel ez viszonylag későn, délelőtt 11-kor történt - mivel már egy nappal korábban beköltöztek - kihagyták az ebédet, aztán a fesztivál forgatagában elveszve legközelebb csak esti koncertek idején ettek, az első napi kiadásuk viszont még a legolcsóbb opciókkal is 10 ezer forint fölé ment. Abban pedig kételkednek, hogy hat napon keresztül kibírják majd hotdogon, péksütin, pizzaszeleten és sült krumplin.
Pedig választék bőven lenne. A fesztivál közleménye szerint szerte a Szigeten 11 food courtot állítottak fel a szervezők, ami összesen mintegy 100 éttermi vendéglátó egységet jelent, így két program között megéhezve nem kell sokat kóborolnia a bulizóknak, hogy találjanak valami élelmet.
"Több tematikus food court is található a rendezvény területén, így a két vöröshús mentes ételek két blokkban is lesznek, illetve a nemzetközi kínálatot is egyben találhatjuk meg, két blokkban is. Örvendetes, hogy a szervezők gondoltak a „mentesen” étkezőkre, így vegetáriánus, vegán, gluténmentes, laktózmentes és cukormentes kajákból is van választék, mint ahogy több gyömölcs-zöldséges pont is fellelhető, ahol egészséges turmixot, ha úgy tetszik, vitamin bombát is készítenek a bulizóknak. A szervezők a kényelemre is nagy figyelmet fordítottak, a blokkokban árnyékolt ülőhelyeken lehet majd nyugodtan fogyasztani, ha épp nem sietünk a koncertre. Ja, és ne feledjük, hogy a Szigeten ott az ALDI is széles választékkal, vagy akár grill ételekkel" - írják.
Az áraak ráadásul nem csak a magyar fesztiválozók, de a külföldiek szerint is lassan egyre nehezebben megfizethetőek. Bár a Szigettel kapcsolatban ugyanis sokan érvelnek azzal, hogy egy külföldi fesztiválhoz képest még mindig olcsónak számít, az emelkedéseket a külföldrő érkezők is észlelték, a fesztivál egyik legmenőbb helyszínén, a Magic Mirror sátorban pedig már a külföldi fellépők is azzal viccelődtek: a magyar fesztivál azért olyan népszerű a holland turisták körében, mert lassan már egyedül ők azok, akik gond nélkül meg tudják fizetni.