Sűrű hetet tudhatunk magunk mögött az oktatás területén: beszámoltunk róla, hogy a PSZ és a PDSZ közös sztrájkbizottságot alakított, illetve arról is, hogy az OKJ-t felváltja a Szakmajegyzék. Szó volt arról, hogy kiknek kell TB-járulékot fizetniük, milyenek voltak a lemorzsolódási statisztikák az előző félévben, melyik magyar egyetemek kerültek be a világ legjobbjai közé, illetve arról is írtunk, hogy felfüggesztették az egyik nyelvvizsgaközpont működését. Folyamatosan beszámoltunk a koronavírus oktatást érintő hatásairól is. Ezek voltak a hét legfontosabb hírei.
Közösen kezd sztrájkba a PSZ és a PDSZ
Egyesül a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) sztrájkbizottsága a közösen szervezett sztrájk miatt. A részleteket itt találjátok.
OKJ helyett Szakmajegyzék
A szakképző intézményekben - technikumokban és a szakképző iskolákban - és felnőttképzésben már a Szakmajegyzékben található 174 alapszakmát oktatják szeptember 1-jétől. Mutatjuk, hol találhattok segítséget a szakmakeresésben és a választásban.
Aggasztó lemorzsolódási adatok
Nógrád megyében minden negyedik szakközépiskolás a lemorzsolódás határán billeg, de a Győr-Moson-Sopron megyében tanuló, több mint nyolcezer gimnazista közül csak tizenötöt érint a probléma – derül ki az Oktatási Hivatal friss adataiból. A teljes cikket itt tudjátok elolvasni.
Mikor kell TB-járulékot fizetni?
A vizsgaidőszak után általában sok egyetemista dönt úgy, hogy szünetelteti, megszakítja, esetleg abbahagyja vagy esti, illetve levelező tagozaton folytatja tanulmányait. Ez azonban nem csak a tanulmányaitokra lehet hatással, hanem befolyásolja a társadalombiztosítási jogállásotokat is. Arról, hogy mikor és mekkora TB-járulékot kell fizetnetek, itt olvashattok részletesebben.
Felfüggesztették az egyik nyelvvizsgaközpont működését
Az Oktatási Hivatal (OH) három hónapra felfüggeszti a British Council Hungary nyelvvizsgaközpont működését, amiért az - mint kiderült - nem felel meg a jogszabályi előírásoknak. Erről itt írtunk bővebben.
Több magyar egyetem is bekerült a világ legjobbjai közé
Nyilvánosságra hozta a Quacquarelli Symonds (QS) 2020-as szakterületi rangsorának eredményeit. Tíz magyar egyetem is felkerült a listára: az ELTE, a BME és a CEU több tudományterületen is remekelt. A szűkebb szakterület szerinti rangsorokra a magyar egyetemek közül a Szent István Egyetem, a Miskolci Egyetem és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem is felkerült. A teljes listát itt találjátok.
Megjelent a koronavírus Magyarországon
Két Magyarországon tanuló iráni diák az első két fertőzött. Az egyikőjük a Semmelweis Egyetem gyógyszerész hallgatója, a másik fertőzött pedig a Szent István Egyetemen tanul.
A koronavírus magyarországi megjelenése miatt az Eötvös Loránd Tudományegyetem újabb körlevelet küldött a dolgozóknak és a hallgatóknak, a Pécsi Tudományegyetem utazási tilalmat rendelt el, a Műegyetemi Állásbörzét pedig elhalasztották.
Európai képzési központot nyit a Debreceni Egyetemen a világhírű MIT
A világ vezető mérnökképző egyeteme, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) nyit kutatási központot Magyarországon.
Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre |
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre. |