Július 9-ig tart az ügyintézés a felsőoktatási felvételin, eddig van lehetőségeket arra, hogy többek között feltöltsétek a hiányzó dokumentumaitokat vagy módosítsátok az adataitokat. Mutatjuk, mit nézzetek át még egyszer, hogy biztosan rendben legyenek a pontjaitok.
Az érettségi után érdemes belépnetek a Felvi rendszerébe, mert már megjelenhetnek a pontjaitok. A felvételi pontszámok kiszámításához szükség van minden releváns adat beérkezésére – ha ezek közül akár egy is hiányzik, a rendszer nem tud végleges pontszámot megjeleníteni.
Ha már valamelyik megjelölt szakon láthatóak a pontjaitok, de ti többet számoltatok, például az Eduline kalkulátorával, valószínűleg akkor sincsen baj. Az intézményi pontokat maguk az egyetemek dolgozzák fel, így könnyen előfordulhat, hogy az egyik helyen már előrébb tartanak az adminisztrációval, míg máshol hátrébb.
Mit nem kell feltöltenetek? |
|
Ha azonban az ügyintézési időszak határideje előtt néhány napban például
- a rendszer duplázással számolja a pontjaitokat, ami kevesebb, mintha a középiskolai eredményeiteket venné figyelembe
- nem a jobb érettségi eredményetek alapján számolja a pontokat, mert az csak tanúsítványon szerepel
- ha több emelt szintű érettségitek van, nem a legjobbakat veszi figyelembe,
akkor gond lehet. Ebben az esetben először nézzétek meg, nem kaptatok-e valamilyen hiánypótlást, felszólítást, mert "benne lehet a pakiliban", hogy nem vettetek észre egy ilyen e-mailt. Ha nem kaptatok semmilyen levelet, akkor fontos, hogy mindenképpen vegyétek fel írásban, telefonon és ha meg tudjátok oldani, akkor személyesen a kapcsolatot a Felvivel, hogy közösen kiderítsétek, mi okozhatja az eltérést.
Ezen kívül érdemes még a határidő lejárta előtt még egyszer azt is csekkolnotok, hogy biztosan mindent a helyes méretben, formátumban feltöltöttek-e, mert ha mégis lemarad valami, akkor utólag, július 9-e után ezen már nem tudtok módosítani.
Intézményi pontok számítása 2025 |
Ha viszont az intézményi pontoknál láttok valamilyen eltérést, akkor nem a Felvit, hanem az adott egyetem tanulmányi osztályát keressétek írásban vagy telefonon. Például az emelt szintű nyelvi érettségit vagy nyelvvizsgaként vagy pedig emelt szintű érettségiként számítják be, és csak az egyik jogcímen kaptok érte pontot.
Tavaly voltak gondok
Erre azért is van szükség, mert tavaly az Eduline számos olyan olvasói levelet kapott, ahol gond volt a pontokkal. Volt olyan felvételiző, akinek nem a legjobb emelt szintű érettségijei alapján kalkulálták a pontjait. Nála végül hosszas levelezés, telefonálgatás után korrigálták a pontokat, de nem volt mindenki ennyire szerencsés.
Akadt olyan diák, akinek tavaly rendszerhiba miatt törlődött a bizonyítványa, egy harmadik felvételiző először a középiskolai eredményeknél véletlenül másik tárgyat pipált be, így a rendszer hiányos feltöltést jelzett, és hiába javította utána, a pontjai végül nem változtak.
Ezen kívül a külföldi középiskolai eredmények beszámításával is volt gond. Egy kárpátaljai felvételiző azt írta a szerkesztőségünknek, hogy emiatt 4 ponttal maradt le a Debreceni Egyetem nemzetközi tanulmányok szakáról, mert a középiskolai eredményeire kereken nulla pontot kapott.
Másnak az érettségi tanúsítványát nem vették figyelembe, de az Eduline-nak írt egy olyan felvételiző is, akinek rendszerhiba miatt törölték 11. osztályos bizonyítványát, és hiába jelezte az Oktatási Hivatalnak többször is e-mailben és telefonon, a problémát július közepe óta nem sikerült megoldani, így a valóshoz képest 54 ponttal alacsonyabb pontszáma volt a felvételin.
Ha szeretnétek kiszámolni a pontjaitokat, akkor használjátok az Eduline kalkulátorát, és jó, ha tudjátok, hogy a korábbi évekhez hasonlóan július 23-án este mutatjuk a ponthatárokat. Ha pedig buliznátok egy jót ezen a napon, akkor a Pont Ott Partikon országszerte megtehetitek.