Veronai buszbaleset: csak a pszichoterápia segíthet a túlélőknek Közoktatás
MTI

Veronai buszbaleset: csak a pszichoterápia segíthet a túlélőknek

A pszichoterápia az egyetlen esély egy trauma feldolgozására - mondta Makai Gábor klinikai szakpszichológus kedd este az M1 aktuális csatornán.

A szakembert a veronai buszbaleset áldozataival kapcsolatban szólaltatták meg, amikor elmondta, a pszichoterápia védett keretein belül kell feldolgozni, "átdolgozni és átkeretezni" a traumát.

"Azaz professzionális szakmai segítség kell nagy valószínűséggel hosszú távon" - hangsúlyozta.

Elmondta azt is, hogy a beszűkült tudatállapot, amelyben az áldozatok valószínűleg vannak, egy pszichés védelmi reakció, és ekkor az a szakemberek célja, hogy visszaadják az irányítást a páciens kezébe.

Ebben az állapotban még nem lehet elkezdeni a terápiát, hanem az az elsődleges feladat, hogy kisegítsék belőle az áldozatokat.

Hozzátette, hogy ha nem sikerül feldolgozni a traumát, akkor megjelenhetnek szorongásos tünetek, amelynek része lehet az önvád, a rettegés vagy az izoláció.

Péntek éjjel az olaszországi Verona közelében balesetet szenvedett egy magyar fiatalokat szállító busz, tizenhatan meghaltak, huszonhatan megsérültek. A buszon többségében a Szinyei Merse Pál Gimnázium tanulói, volt diákok, tanárok és egyikük családja utazott.

Kiderült, hány elsősnek kellett idén évet ismételnie Közoktatás Kurucz Tünde

Kiderült, hány elsősnek kellett idén évet ismételnie

Még mindig toronymagasan elsőben a legnagyobb az évismétlők aránya – derült ki az Oktatási Hivatal szerkesztőségünk részére megküldött adataiból, ugyanis az elmúlt tanév végén százból továbbra is mintegy öt olyan gyerek volt, akiknek idén újra kell járniuk az első osztályt. Rajtuk kívül ötödikben és hetedikben is magas volt a bukási arány.