Fontos szabály: ilyen pontozásra számíthattok, ha túl hosszú esszét írtatok Érettségi-felvételi
Eduline

Fontos szabály: ilyen pontozásra számíthattok, ha túl hosszú esszét írtatok

Mutatjuk, hogyan fogalmaz a javítási útmutató.

Már megnézhetitek a tegnapi töriérettségi hivatalos javítási útmutatóját: ha középszinten vizsgáztatok, kattintsatok ide, ha az emelt szintre vagytok kíváncsiak, akkor pedig ide.

A középszintű töriérettségű kétféle kifejtendő feladatot tartalmaz. Van két rövid feladat, ahol egy - kb. 100-130 szavas, 12-16 soros - szöveget kell írnotok. Ezek egyetemes történelemre vonatkozó feladatotok (amelyek közül az egyik az 1849 előtti, a másik az 1849 utáni korszakkal kapcsolatos). Emellett van két hosszú feladat, amelyről kb. 210-260 szóban, kb. 26-32 soros esszét kell írni. Ezek a magyar történelemre vonatkoznak, közülük az egyik az 1849 előtti, a másik az 1849 utáni korszakokkal kapcsolatos.

Mi történik, ha túl hosszú esszét írtatok?

Az Oktatási Hivatal javítási útmutatója úgy fogalmaz, "fontos szövegalkotási kompetencia, hogy a vizsgázó a gondolatait az előre meghatározott terjedelem keretei között fejtse ki." Az alapszabály szerint a feladat kidolgozására megadott, pontozott vonalakra ki kell férnie az általatok írt szövegnek, ugyanakkor azt írják, indokolt esetben a kipontozott helyen megkezdett gondolat – rövid feladatoknál 2-3 sorban, hosszú feladatoknál 4-5 sorban – befejezhető, és az abban szereplő válaszelemek is értékelhetők. A további sorokban szereplő válaszaitokra azonban már nem jár pont, függetlenül attól, hogy helyes-e, amit írtatok.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.